Jak wyczyścić skórzane buty? Czym je natłuścić i czy to w ogóle konieczne? Nawet mimo wielu starań, na ulubionej parze ze skóry licowej czy zamszu mogą w końcu pojawić się plamy z błota czy zacieki. Na szczęście są na to rady, specjalistyczne preparaty, a także skuteczne domowe metody. Więcej na ten temat w artykule poniżej!
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić skórzane buty, bo różne są ich rodzaje. Inne są metody do gładkiej skóry licowej, inne do zamszu, a jeszcze inne do eko skóry:
Warto najpierw wyjaśnić, że tylko skórę gładką, jak licowa, można natłuścić. Po co w ogóle to robić? Żeby zapobiec pękaniu skóry i znacznie przedłużyć ich żywotność. Przechodząc jednak do meritum: czym natłuścić skórzane buty? Najlepiej sięgnąć po gotowe, sprawdzone specyfiki ze sklepu. Pasta do butów lub krem do pielęgnacji obuwia spiszą się idealnie. Istnieją też domowe metody - można też, żeby botki skórzane czy inny skórzany model, były odpowiednio zabezpieczone - zastosować domową mieszankę. W tym celu należy połączyć taką samą porcję oliwy z oliwek z octem i kilkoma kroplami olejku lawendowego.
Co w sytuacji, gdy na powierzchni buta lub butów już są jakieś zabrudzenia? Jak wyczyścić skórzane buty z plam? Najlepiej zdecydować się na preparat przeznaczony do danego typu skóry - np. zamszowej lub licowej. Dla skór gładkich uniwersalnym rozwiązaniem jest woda z mydłem lub odrobiną płynu do mycia naczyń.
Jak jeszcze wyczyścić skórzane buty z plam? Poza wyborem odpowiedniego środka ważne, żeby robić to:
Wielu posiadaczy obuwia z tego komponentu zadaje sobie pytanie, czym wyczyścić skórzane buty. Odpowiedź jest prosta:
Jak dbać o buty skórzane? Domowe sposoby są tanie, proste i dosłownie na wyciągnięcie ręki:
Pozostaje jeszcze jedna kwestia, a mianowicie jak wyczyścić skórzane buty w środku? Można sięgnąć po:
Eksperci radzą też, by osobno czyścić wkładki butów, a osobno ich pozostałą część. Do butów można nasypać np. na całą noc coś, co pochłania nieprzyjemne zapachy - żwirek dla kotów lub liście herbaty.