Jak dbać o buty zimowe, by służyły jak najdłużej? Istnieje kilka porad, z którymi warto się zapoznać i wcielić je w życie. Przede wszystkim warto dopasować środki do materiału, z jakiego obuwie zostało wykonane, a także dbać o to, by po przemoczeniu całkowicie naturalnie wyschły.
Jak dbać o buty zimowe, by służyły jak najdłużej i dłużej niż jeden sezon? Kluczowa kwestia - bez względu na to, czy to botki zimowe, buty zimowe czy buty zimowe dla dzieci - to materiał, z jakiego zostały wykonane. Inne są sposoby na pielęgnację i impregnację w przypadku skóry naturalnej, a inne tkaniny obuwniczej czy eko skóry. Więcej o różnych materiałach i ich pielęgnacji piszemy poniżej.
Czym czyścić skórzane buty? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, z jakim rodzajem skóry mamy to czynienia. Matowe skóry o chropowatej powierzchni, jak nubuk i zamsz, mają inne potrzeby niż mniej absorbujące i łatwiejsze w pielęgnacji skóry gładkie. Do skór zamszowych i nubuku najlepiej sięgnąć po piankę czyszczącą, a zamiast pasty do butów specjalny spray, który rozprowadza się 20-30 centymetrów od cholewki. Z kolei gładka skóra dobrze reaguje na różne pasty i kremy impregnujące, które nie są wskazane do skór zamszowych.
Jak czyścić zamszowe buty, czyli bardzo popularny i chętnie wybierany materiał, z którego produkuje się modele zimowe? Można wykorzystać do tego gotowe, sklepowe specyfiki lub samemu przygotować odpowiedni środek. Wystarczy pomieszać odrobinę sody oczyszczonej z mlekiem i taką mieszanką wetrzeć w cholewkę buta i odstawić do wyschnięcia, a następnie ściągnąć resztki z materiału. Zamsz ma charakterystyczną, chropowatą strukturę - ważne, by od razu, gdy pojawi się jakaś plama czy zaciek, ją usunąć, bo potem będzie to dużo trudniejsze. Istnieje też specjalna gumka do nubuku lub zamszu, którą można usunąć niewielkie zabrudzenia.
Rady, jak czyścić buty z nubuku, są bardzo zbieżne ze wskazówkami odnośnie zamszowego obuwia. Można sięgnąć po specjalną gumkę do nubuku lub inne, rekomendowane do tego materiału preparaty: pasty, spray’e i mydła. Mydełko to skuteczny środek, który
nie tylko usuwa brud i tłuszcz, ale też nawilża i konserwuje. Po jego użyciu materiał jest
elastyczny i miękki. Mydło i inne środki czyszczące do nubuku usuwają też stare powłoki - pasty, impregnatu itp - po czyszczeniu warto nałożyć je ponownie, by zabezpieczyć buty przed wilgocią i uszkodzeniami.
Najprostszy sposób, jak czyścić buty materiałowe, to użyciu szczoteczki z włosiem średniej twardości oraz ciepłej wody i przetarcie zabrudzonych miejsc. W przypadku mocnych lub uporczywych plam można sięgnąć po specjalny, sklepowy produkt - np. piankę do czyszczenia tkanin i butów.
Jak czyścić buty trekkingowe? To zależy, z czego zrobiona jest ich cholewka. Najczęściej tego typu obuwie jest wykonane ze specjalistycznego materiału typu softshell, który nie przemaka. Rekomendowanym sposobem na czyszczenie zabrudzeń to w tym wypadku czyszczenie na sucho. W przypadku mocnych zabrudzeń i błota dozwolone jest użycie miękkiej szczoteczki i letniej wody. Buty trekkingowe po każdej wyprawie należy dokładnie wyczyścić, a następnie całkowicie wysuszyć na naturalnym powietrzu - bez pomocy grzejnika czy kominka.
Wiele modnych kobiet w sezonie zimowym stawia na bestseller, czyli białe botki na traktorowej podeszwie lub glany. Jak czyścić białe buty? Najlepiej sięgnąć po specjalistyczne środki do białych butów. Mają wybielające właściwości i działają niezwykle skutecznie. Z domowych środków można spróbować usunąć plamę czy zaciek sokiem z cytryny, octem, płynem do mycia naczyń, sodą lub szarym mydłem delikatnie rozrobionym z wodą.
Jak czyścić podeszwę butów? Zimowe propozycje najlepiej przepłukać pod bieżąca wodą, by usunąć największe zabrudzenia, błoto, piasek i drobne kamyki ze spodu. Można użyć do tego prysznica lub myjki wysokociśnieniowej. Drobne pozostałości da się usunąć średniej twardości szczotką lub starą, zużytą szczoteczką do zębów.