Sezon jesienno-zimowy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim załamania pogody, opady deszczu i śniegu, sól wysypywana na chodnikach. Przedstawiamy użyteczne wskazówki, jak czyścić skórzane buty oraz o nie dbać, by służyły jak najdłużej. Doradzamy także posiadaczkom modeli z eko skóry, jak powinny zabezpieczać modele z takiego materiału.
Podstawowe zasady, jak czyścić skórzane buty, to:
Jak dbać o skórzane buty, by długo prezentowały się jak w dniu ich zakupu? Kluczowa kwestia to przestrzeganie zaleceń ich producenta. W sytuacji, gdy wyrzuci się pudełko po butach, najlepiej pamiętać, by w miarę możliwości zapobiegać ich całkowitemu przemoczeniu, w razie przemoczenia suszyć je naturalnie bez ingerencji grzejnika czy suszarki do włosów.
Ważne jest także, by na bieżąco usuwać z nich zabrudzenia, a także regularnie je impregnować. Szczególnie buty z kolekcji jesienno-zimowej, jak botki damskie, botki damskie skórzane czy czarne botki na słupku oraz różnego rodzaju kozaki, są narażone na przemoknięcie i zabrudzenia. Warto przed pierwszym wyjściem zaopatrzyć się w odpowiednie środki do butów skórzanych lub z eko skóry.
Eksperci doradzają także, jak zabezpieczyć nowe buty skórzane. Wskazane jest, by przed pierwszym w nich wyjściem użyć specjalistycznego środka impregnującego. Zabezpieczy on powierzchnię skóry przed wilgocią oraz przyklejaniem się brudu. Kolejność jest zawsze taka, że najpierw impregnat, a ewentualnie potem pasta.
Warto na początku wyjaśnić, czym w ogóle jest impregnat. Jest to środek, który działa jak ochronny płaszcz - zabezpiecza buty przed wnikaniem brudu i wody w strukturę powierzchni butów, przedłuża ich życie i chroni stopy przed przemoczeniem. Najczęściej impregnaty występują w formie bezbarwnych aerozoli. Środki, czym impregnować buty skórzane, są dostępne w wielu sklepach obuwniczych, a nawet zwykłych marketach. Impregnaty do butów przybierają różną postać: tłuszczu do butów, wosku w paście lub kremie, oleju w spray’u. Na rynku można kupić impregnaty do konkretnego rodzaju skóry, na przykład lakierowanej lub zamszowej. Ważne, by rodzaj tego środka jak najlepiej dopasować do rodzaju skóry butów. Fanów ekologicznych rozwiązań na pewno ucieszy fakt, że da się znaleźć ekologiczny impregnat do skóry. Taki produkt nie zawiera gazów pędnych, dzięki temu do atmosfery nie są emitowane gazy cieplarniane.
Eksperci na pytanie, czy można pastować buty ze sztucznej skóry, najczęściej odpowiadają, że nie należy tego robić. Jednak rynek produktów akcesoriów i środków do butów stale się rozwija i jakiś czas temu w sprzedaży pojawiły się pasty przeznaczone do obuwia z tworzywa sztucznego i skóry ekologicznej. Używanie tego produktu nie jest obowiązkowe, ale warto rozważyć jego zakup.
Czym czyścić buty z eko skóry? Najlepsze do tego będą albo delikatna szczotka o miękkim włosiu, albo lekko wilgotna ściereczka. Środki? Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków: pianki czyszczące, szampony, preparaty w spray’u, a to wszystko dopasowane do potrzeb eko skóry. Do bieżącego czyszczenia w zupełności wystarczy sama woda, do bardziej zaawansowanych zabrudzeń sklepowe środki czyszczące.